Pytania i odpowiedzi

Najczęściej zadawane pytania:

Po co to robić?

Informacje które uzyskuje się podczas wiercenia mówią o tym jaki jest grunt i jakie ma parametry. Na podstawie tych informacji konstruktor może lepiej dobrać parametry konstrukcyjne budynku, zmniejszyć koszty inwestycji, ale również inwestor ma wiedzę w przypadku niekorzystnych warunków budowlanych iż koszt inwestycji może wzrosnąć oraz mniej więcej o ile. Jest to szczególnie ważne w przypadku decydowania o budżecie inwestycji zwłaszcza jeśli będzie ona realizowana z kredytu.

Jaki jest termin wykonania?

Termin wykonania w zależności od skomplikowania tematu zajmuje od kilku dni w przypadku opinii pod dom jednorodzinny, do kilku miesięcy w przypadku tworzenia dokumentacji geologiczno-inżynierskiej.

Co będzie potrzebne?

Do wykonania badań podłoża będę potrzebował następujących informacji:

– dokładna lokalizacja projektowanej inwestycji (mapa z wrysowanym obiektem, w wersji elektronicznej jednak nie w formacie .pdf)

– charakterystyka inwestycji (opis przedmiotu zamówienia, co gdzie i jak jest projektowane, rozmiar obiektu ilość kondygnacji, projektowane obiekty towarzyszące)

– dane inwestora/zleceniodawcy (czyli kto i gdzie)

Ile trwa wiercenie?

Samo wiercenie jednego otworu trwa od pół godziny do 2 godzin. Wszystko jest uzależnione od głębokości otworu oraz budowy geologicznej. Ponadto wykonujemy sondowania które również trwają od pół godziny do kilku godzin. W przypadku niewielkich obiektów jak dom badanie gruntu trwa od 1-4 godzin.

Ile otworów wiercić.

W większości przypadków budynek w planie ma kształt prostokąta lub kwadratu. Bardzo ważne jest aby budynek osiadał równomiernie na całej powierzchni w związku z tym należy prawidłowo rozpoznać podłoże gruntowe w koło budynku, a nie tylko w przekroju lub punkcie. Najlepiej wiercić 3-4 otwory zwłaszcza dla obiektów w drugiej kategorii geotechnicznej dla których sporządzana będzie dokumentacja badań podłoża gruntowego ale w niektórych przypadkach w bardzo prostych warunkach i dla prostych małych obiektów wystarczą 2 otwory i opinia geotechniczna.

Dlaczego jest to ważne?

Wielokrotnie spotykałem się z sytuacją że zostały wykonane 1 lub 2 otwory geotechniczne jednakże warunki na działce były bardziej złożone i rozpoznanie okazało się niewystarczające. Następnie inwestor rozpoczyna budowę i okazuje się że warunki w części budynku różnią się od założonych. W związku z czym trzeba zmienić założenia projektowe wykonać dodatkowe prace i wzmocnienia, oczywiście za wszystko trzeba zapłacić. Budowa zatrzymana wzrastają koszty pojawia się stres oraz liczenie czy kredyt który wzięliśmy wystarczy oraz z czego zrezygnujemy aby dokończyć budowę. Aby tego uniknąć zapraszam do współpracy z firmą Geotechnix.