Wiercenie geologiczne służy do pobierania próbek gruntów w celu ustalenia ich cech.
Podstawowym narzędziem do określenia profilu gruntu i wykonania rozpoznania geologicznego jest wykonanie wierceń. Odwierty geologiczne wykonywane na zlecenie śląskich klientów pozwalają geologowi określić makroskopowo rodzaj gruntu i określić w przybliżeniu parametry gruntu.
Co to jest odwiert geotechniczny?
Odwiert geotechniczny to precyzyjnie wykonany otwór w gruncie, mający na celu zebranie informacji geologicznych i geotechnicznych na danym terenie. Jest to niezbędny krok w procesie planowania i budowy różnorodnych struktur, począwszy od domów jednorodzinnych, przez drogi, mosty, aż po ogromne budowle przemysłowe. Nasza firma GeoTechnix oferuje kompleksowe odwierty geotechniczne na Śląsku.
Dlaczego odwiert jest istotny?
Przed przystąpieniem do planowania budowy, ważnym elementem jest wykonanie odwiertów geotechnicznych na terenie, na którym ma znaleźć się budowla. Otwory wykonuje się na głębokość około 3 metrów, w zależności od wielkości planowej konstrukcji. Odwierty geotechniczne dostarczają nieocenionych danych na temat składu gruntu, jego nośności, wilgotności oraz innych istotnych parametrów. Dzięki tym informacjom inżynierowie mogą odpowiednio dostosować projekt do warunków terenowych, dobrać właściwe fundamenty, izolacje oraz zaproponować rozwiązania w przypadku podnoszenia się wód gruntowych. Odpowiednio wcześniej podjęte działania mogą zminimalizować ryzyko uszkodzeń, zapewniając trwałość i bezpieczeństwo budowli w przyszłości. Wykonujemy odwierty geotechniczne na Śląsku, a także w Trzebini w Małopolsce. Jesteśmy otwarci na to, aby wykonać nasze usługi na terenie całej Polski.
Jakie są rodzaje wierceń?
Wiercenia ręczne – są to wiercenia zazwyczaj do 3-4 m p.p.t. Geolog wykonuje odwierty w przypadku niewielkich inwestycji takich jak sprawdzenie działki przed zakupem, przed budową domu czy budową przydomowej oczyszczalni. Ich zaletą jest duża dokładność oraz mobilność wykonania.
Wiercenia udarowe – są to odwierty do głębokości około 12 m p.p.t. Wykorzystuje się je zarówno w przypadku niewielkich inwestycji takich jak budowa domu jednorodzinnego, jak i tych większych – jak budowy hal i magazynów. Metoda ta świetnie sprawdza się tam, gdzie zachodzi potrzeba głębszego rozpoznania podłoża gruntowego. Jest niemal tak dokładna, jak wiercenia ręczne, jednak niewątpliwą jej zaletą jest szybkość wykonania oraz zasięg głębokościowy.
Wiercenie mechaniczne obrotowe – są to wiercenia wykonywane za pomocą wiertnicy samochodowej H30 do 30 m p.p.t. najczęściej wykorzystuje się odwierty geologiczne tego typu przy większych inwestycjach duże hale produkcyjne lub w przypadku głębszego posadowienia (obiekty inżynierskie takie jak mosty wiadukty). Bez wątpienia zaletą tej metody wiercenia jest szybkość i zasięg głębokościowy. Natomiast z uwagi na mobilność można wykonać otwory tylko tam, gdzie wjedzie auto.